Chilli papričky jsou opravdu zdravé. Obsahují látku kapsaicin, která pomáhá nastartovat metabolismus

Velmi často se říká, že chilli papričky napomáhají při hubnutí. Není se proto čemu divit, když většina lidí pomoci chilli papriček věří a spoléhá na ně při snaze zbavit se přebytečných kilogramů. Nabízí se ale otázka, jestli je tomu skutečně tak, nebo jestli se náhodou nejedná pouze o rozšířený mýtus?

A co vy? Také věříte pomoci chilli papriček při hubnutí? Nebo jste si někdy pohrávali s otázkou, jestli to náhodou není hloupost? Pojďme se na to společně podívat v dnešním článku.

Kde se vzaly, tu se vzaly…

Chilli papričky mají opravdu dlouholetou historii. Věděli jste, že na světě rostou již více jak 9 000 let? Za místo jejich původu se označuje Střední Amerika, odkud se dále rozšířily do Evropy a dalších zemí světa, kde jsou známé dodnes.

Zároveň jsou velmi oblíbené a to nejen z pohledu hubnutí. O chilli papričkách se říká, že mají na naše tělo celou řadu pozitivních účinků, mezi něž patří i pomoc při redukci hmotnosti.

Co jsou chilli papričky?

Když se řekne chilli paprička, většina lidí si už tak nějak automaticky představí drobnou zpravidla červenou papriku, která je proslulá tím, že má opravdu hodně pálivou chuť. Chilli papriček se pěstuje vícero druhů, které se mezi sebou liší nejen barvou či velikostí, ale samozřejmě i stupněm pálivosti – neboli ostrostí.

Známé jsou svým obsahem, který kromě vitamínů A, B6 nebo C, minerálů v podobě hořčíku, draslíku nebo železa, zahrnuje především kapsaicin – a o něm to je především. Právě kapsaicin neboli rostlinný alkaloid, dodává chilli papričkám onu typickou ostrost. Kapsaicin je látka, která se rozpouští v tucích a v alkoholu, bohužel se zároveň jedná o látku, která má vysoce dráždivé účinky a není tím pádem vhodná třeba pro ty, kteří mají citlivý žaludek.

Jak chilli papričky pomáhají při hubnutí?

Nyní se dostáváme k tomu, co vás možná zajímá ze všeho nejvíce: jak chilli papričky napomáhají při hubnutí? Jedním z jejich efektů je fakt, že v nich obsažený kapsaicin zahřívá tělo zevnitř, což nastartuje lipolýzu a na základě té dochází k odbourávání tuků uložených v tukových buňkách.

Dalším známým faktem je, že snižují chuť k jídlu – když konzumujete chilli papričky, nemáte takovou potřebu jíst, za čímž opět stojí již tolikrát zmíněná látka známá jako kapsaicin. Snížená chuť k jídlu předejde přejídání a to je při hubnutí určitě užitečné.

Do třetice všeho dobrého bychom se měli zmínit o nastartování metabolismu, který jak je známo, je nepostradatelný při snaze zbavit se nechtěných kilogramů. Kapsaicin se postará o zvýšenou tvorbu žaludečních šťáv, které nejenže zrychlují metabolismus a zároveň podporují rychlejší trávení.
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru