Jak se bránit cukrovce? Základem prevence je jíst hodně ovoce a zeleniny

Pokud jste si mysleli, že to nejhorší, co vás v životě může potkat, je rýma, tak jste se opravdu velmi zmýlili. Existuje mnohem více nebezpečnějších onemocnění a chorob, s nimiž se nechcete dostat do konfliktu. Poměrně nepříjemnou nemocí je také cukrovka, která se nejčastěji projevuje u lidí s nadváhou nebo s nedostatečnou pohybovou aktivitou. Samozřejmě i v případě této nemoci hrají často roli geny, ale cukrovka se může vyskytnout u člověka jen díky zmiňované nedostatečné pohybové aktivitě. Proto je dobré vědět, jak se bránit či jak cukrovce předcházet.

Zatímco u pacientů s cukrovkou, kteří ji zdědili, se bohužel dělat nic nemůže, ostatní mohou závažnému onemocnění předcházet, a to vhodnou životosprávou.

Co je to cukrovka?

Pokud hovoříme o cukrovce, hovoříme o nemoci, která se projevuje poruchou metabolismu sacharidů. Dnes rozlišujeme dva typy cukrovky, a sice diabetes I. typu a diabetes II. typu, přičemž oba dva typy mají velmi podobné příznaky, přesto je diabetes I. typu vzácnější než diabetes II. typu. Při obou typech onemocnění jsou ničeny buňky slinivky břišní, které jsou známé produkcí hormonu zvaný inzulin. Zatímco diabetes II. typu je způsoben zejména nízkou citlivostí tkání těla k inzulinu, I. typ je závažnější, jelikož se při něm netvoří inzulin žádný.

Rizikovým faktorem je nadváha

Jak již bylo zmíněno, za vznik cukrovky ne vždy mohou geny. V mnoha případech za vznik cukrovky může nadváha. Pokud jste si tedy do nynějška mysleli, že se vám cukrovka bude vyhne, jelikož v rodině nemáte nikoho, kdo by touto nemocí trpěl, mýlili jste se. S rostoucí nadváhou se riziko vzniku onemocnění zvyšuje každým dnem. Zejména diabetes II. typu vzniká z důvodu nadměrné hmotnosti.

Jaká jsou rizika cukrovky?

Možná si říkáte, že cukrovka je nemoc jako každá jiná a že s ní zvládnete žít bez problémů. Jenže s cukrovkou se pojí mnohá zdravotní rizika. Například se stanete náchylnější ke kardiovaskulárním onemocněním nebo se u vás mohou vyskytnout poruchy sluchu či může dojít ke snížené citlivosti v končetinách.

Jak cukrovce předcházet?

Naštěstí lze tomuto onemocnění předcházet, a to například tak, že do svého jídelníčku zařadíte více ovoce a zeleniny. Při úpravě životosprávy si také kontroluje svou váhu a více se hýbejte.
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru