Planetární dieta: Dieta navržená experty, která má pomoci planetě i lidem

Neustále slýcháme o projektech, které by měly zachránit naši planetu. Na sociálních sítích se stále sdílí kampaň #neplastuj, k tomu se přidává hromada dalších kampaní, jež mají opravdu jen jeden jediný cíl, a sice spasit naši planetu. Vědci nedávno přišli s naprosto novou rozsáhlou studií, v níž doporučují stravovat se podle diety, která by podle všeho měla přinést prospěch jak planetě, tak i lidskému zdraví. Že by opravdu proměna našich jídelníčku byla řešením, jak zachránit planetu, kterou jsme my sami dostali do pěkné kaše?

Pokud se zajímáte o to, co se děje s naší planetou, nemusíme vám vyjmenovávat všechny výzvy, s nimiž se planeta potýká. Například se musí zajistit potraviny pro populaci, která každým dnem roste a rozrůstá se. I když dnes je na světě něco přes sedm a půl miliardy lidí, za třicet let by podle odhadů OSN měl počet obyvatel stoupnout až na necelých deset miliard. Je tak pravděpodobné, že na konci století bude svět obývat až jedenáct miliard lidí. Pro planetu je tak stále těžší a těžší zajišťovat potraviny pro všechny obyvatele, proto je podle vědců to nejlepší, co můžeme udělat, sestavení zdravého jídelníčku, který bude zdravý i pro svět. Nabízí se však otázka, jak by takový jídelníček měl vypadat, jaké potraviny by se v něm měly nacházet?

Co by mělo být součástí jídelníčku?

Takzvaná planetární dieta může být spásou pro svět i lidské zdraví. Na tom se shoduje skoro čtyřicet vědců z šestnácti různých míst světa. Právě ti jsou také toho názoru, že by se měla omezit konzumace mléčných výrobků. Jídelníček by se měl spíše postavit na středomořské stravě, ovšem s tím, že nebudeme jíst tolik masa, ryba a také vajec.

Co je pozitivní, takzvaná planetární dieta by měla výrazně omezit cukr. Místo sladkostí se budou konzumovat třeba kusy ovoce, zelenina či med, který bude naším sladidlem života.

Dieta, která se přizpůsobí každému

Mnozí lidé se mohou ptát, jestli se dieta bude přizpůsobovat každému nebo jestli je dieta určená jen masožravcům či naopak veganům a vegetariánům. Vědci jsou toho názoru, že dietu je možné teoreticky jakkoli upravit, aby si každý přišel na své. Vegetariáni a vegani tak mohou zcela vynechat maso i ryby, frutariáni se zase zaměří jen na ovoce a oříšky.
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru