Při motivaci zaměstnanců je hlavní jít příkladem. Pomůže také dobrá atmosféra na pracovišti

Jak motivovat zaměstnance? To je otázka, kterou si pokládá nejeden zaměstnavatel. Zaměstnanci jsou mnohdy bez energie a chuti pracovat, proto potřebují motivaci. Jenže jak je nejlépe motivovat, aby zvýšili svou výkonnost a přístup k práci? Podívejme se na toto téma a nechte se inspirovat radami a tipy od odborníků, které vám pomohou zvýšit motivaci vašich zaměstnanců.

Drtivá většina zaměstnavatelů se rozhodne pro motivaci penězi. Jenže finanční odměny moc nefungují. Lidé sice potřebují peníze, ale potřebují také mnohem víc než prostředky, které by uspokojily jejich potřeby a tužby. Třináctý a čtrnáctý plat je sice skvělý, ale je mnohem lepší je motivovat kariérním postupem než tím, že dostanou na konci roku větší výplatu.

Navíc odborníci se shodují na tom, že se zvýšením platu se zvyšuje také neuspokojenost. Zaměstnance si opravdu nelze koupit, neustále na to myslete.

Pomůže vám Maslowova pyramida lidských potřeb

V případě, že nevíte, jak motivovat zaměstnance, doporučujeme se inspirovat Maslowovou pyramidou lidských potřeb. Ta vám trochu přiblíží to, po čem lidé skutečně touží. Díky ní si uvědomíte, že zaměstnanec je taktéž jen člověk, který sice pracuje proto, aby měl z čeho žít, ale zároveň potřebuje dosahovat uspokojení, potřebuje uznání, potřebuje objevovat nové možnosti a učit se novým věcem. Stereotyp nejen, že zabíjí lidského ducha, ale také je to často důvod špatné výkonnosti.

Buďte příkladem

Jelikož jste lídrem společnosti, musíte si uvědomit, že jste to vy, kdo bude následován. Musíte si proto touto cestou po Maslowově pyramidě vydat i vy, aby vás ostatní následovali. Jelikož jdete příkladem, buďte ke svým zaměstnancům vždy shovívaví a komunikujte s nimi bez jakýchkoli náznaků arogance či nadřazenosti. Hlavně se nebojte zaměstnance chválit, když se jim něco daří. Zaměstnanci od vás potřebují slyšet, že dělají svou práci dobře.

Motivujte své zaměstnance

Pojďme si říct konkrétní rady a tipy, jak své zaměstnance dostatečně motivovat ke zlepšení výkonnosti a produktivnosti. Například je skvělou motivací atmosféra vztahů na pracovišti. Ta výrazně ovlivňuje to, jak lidé přistupují ke své práci, jestli chodí do práce rádi a jak efektivně pracují. Taktéž je nutné se zaměřit spíše na chválu, kritiku s ní spojit, pokud je nutná. Kritika samotná totiž dokáže motivaci udusit, a to nechcete.
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru