Proč tloustnete, i když jíte zdravě? Rozdíl mezi dietní a zdravou potravinou je v počtu kalorií

S blížící se letní plavkovou sezonou se drtivá většina z nás rozhodla zhubnout. Vánoční kila zatím nešla tak rychle dolů, jak jsme předpokládali, a tak jsme se rozhodli se vrhnout na zdravé stravování. Říká se přece, že zdravá strava je sedmdesát procent úspěchu, nebo ne? Mnozí lidé si svůj jídelníček opravdu rapidně pozměnili. Zařadili do něj více ovoce, zeleniny, také více ryb a luštěnin, odstranili sladkosti a mouku. Přesto však nezhubli ani kilo, spíše něco málo přibrali. Kde je problém? Proč se tloustne, když se jí zdravě?

V současné době se vede mnoho bojů o to, co je a co vlastně není zdravé. O takřka každé potravině se jednu chvilku vede diskuze, jestli se jedná nebo nejedná o zdravou potravinu. Otázkou je, čemu po takových dlouhých diskuzích věřit. Podle odborníků má každý člověk jakousi svou představu o tom, co je a co není zdravé. A možná v tom je podle něj chyba. Až příliš se zaměřujeme na to, co jíme, než na to, kolik kalorií v rámci zdravých věcí sníme.

Jinými slovy důvod, proč nehubneme i při zdravém stravování, je v počtu kalorií. Pokud i v rámci zdravého stravování sníme dva tisíce kalorií, nemůžeme se divit tomu, že nehubneme, ale že naopak přibíráme.

Jaké jídlo se považuje za zdravé?

Nabízí se také otázka, jaké jídlo je možné považovat za zdravé. Za zdravé jídlo považujeme například lososa s batáty a zeleninou, tedy pokrm, který má v sobě dostatek makro i mikroživin, tělu prospěšných látek a vitaminů.

Co je nezdravé?

Odborníci se také shodují na tom, že není nezdravé potraviny, jen nezdravého množství. Pokud tedy budete jíst s mírou, můžete konzumovat prakticky cokoli. Pokud jste zároveň zdraví, neublíží vám ani občasná konzumace červeného masa, které se označuje za velmi riskantní.

Při jídle byste spíše na to, jestli to je nebo není zdravé, měli sledovat to, kolik to v sobě má kalorií. Zároveň byste měli omezit příjem sacharidů a tuků, přidat do jídelníčku byste měli zejména bílkoviny a vitaminy.
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru