Smysluplnost a možnost seberealizace jsou pro nás v práci nejdůležitější, zjistil průzkum

Po čem zaměstnanci skutečně touží? Opět se jedná o otázku, kterou si dnes a denně pokládá nejeden zaměstnavatel. V dnešní době zaměstnanecké krize se snaží zaměstnavatelé udržet si své zaměstnance, snaží si zjistit, po čem touží, aby bylo snazší si je udržet na pracovních pozicích. Pojďme si proto odhalit tužby zaměstnanců, prozraďme si, po čem ve svém zaměstnání touží nejvíce. Odpovědí vás možná zaskočí či překvapí.

Drtivá většina lídrů firem si myslí, že peníze jsou v současné době nejdůležitější, proto zvyšují plat v domnění, že zaměstnance uspokojí natolik, že se nebudou dívat po jiné pracovní pozici. Jenže kupodivu peníze nejsou největší motivaci či tužbou zaměstnanců. Významnou roli v našich životech hrají kolegové, pracovní úkoly, klienti, náplň práce.

Podívejme se na výsledky nedávného průzkumu, který se ptal respondentů, co na své práci milují nejvíce.

Práce musí být smysluplná

Zhruba každý třetí dotazovaný odpověděl, že práce musí být smysluplná a rozhodně ne stereotypní. Lídři firem by si měli uvědomit, že stereotyp zabíjí lidského ducha, zároveň zabíjí motivaci a chuť ve firmě pracovat. Nabídněte zaměstnancům pestrou práci, která bude zároveň smysluplnou, a na pracovní pozici si je udržíte.

Důležitá je také možnost seberealizace

Jak již bylo zmíněno, peníze nejsou to, co lidé na svém zaměstnání milují. Oceňována je hlavně smysluplnost práce a kromě toho také možnost seberealizace. Pokud bychom nahlédli do Maslowovy pyramidy potřeb, zjistili bychom, že možnost seberealizace je až nahoře pyramidy, tudíž je pro člověka nejdůležitější.

Co dalšího je pro zaměstnance atraktivní?

Zaměstnanci si také podle průzkumu váží pracovní atmosféry a kolektivu, ve kterém pracuje. Je důležité vybudovat na pracovišti příjemné prostředí, lidé pak budou mít dojem, že chodí za přáteli, nikoli za prací.

Taktéž se cení to, když šéf umí pochválit za dobře odvedenou práci. Lídři firem by si tak měli uvědomit, že kritika by měla vždy přijít s troškou pochvaly. S pochvalami se nesmí šetřit.
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru