Správný pitný režim je pro zdraví zásadní. Lékaři doporučují 0,5 litru tekutiny na každých 15 kilogramů hmotnosti

Chcete zhubnout nebo se cítit lépe? Chcete se rychleji dostat z nemoci? Měli byste dodržovat pitný režim, ten je základem úspěchu. Voda je totiž životně důležitou tekutinou, bez které by naše tělo nemohlo správně fungovat. Ne nadarmo se říká, že člověk vydrží bez jídla dlouhé týdny, bez vody však vydrží dva či maximálně tři dny. Lidé se často ptají, kolik by se denně mělo vypít vody. To se během našeho růstu a dospívání mění společně s měnícím se množstvím tekutin v lidském těle. Lékaři často říkají, že nejvíce vody v sobě ukrývá novorozenec, kterému voda dělá pětasedmdesát procent hmotnosti. U dospělého člověka voda tvoří zhruba třiapadesát procent hmotnosti (to platí u mužů), u žen je to necelých padesát procent.

Když tekutiny vydáváme, musíme je také přijímat

Mnozí lidé se často ptají, proč je třeba dodržovat pitný režim, k čemu to vlastně vůbec je. Odpovědí jsou snadné matematické počty, a sice když něco vydáváme, musíme to také přijat. Tolik vody, kolik za den vypotíme či jinak vydáme, bychom měli zase do těla dostat.

Podle statistik každý člověk během dne vyloučí ze svého těla zhruba dva a půl litru vody, a to močí, stolicí, dýcháním nebo také kůží. Díky tomuto faktu se nejčastěji doporučuje pít denně minimálně dva a půl litru vody, lékaři doporučují vypít konkrétně půl litru tekutin na každých patnáct kilogramů hmotnosti.

Vodu doplňují i některé potraviny

Často vodu do těla dostáváme, aniž bychom si to uvědomovali či aniž bychom pili. Voda se totiž nachází i v mnoha potravinách. Najdeme ji hlavně v ovoci a také v zelenině. Například se hodně vody nachází ve vodním melounu. Je skvělé, že je vodní meloun k zakoupení hlavně v letních měsících, jelikož v létě potřebujeme vody daleko více než v jiných ročních obdobích.

Když nepijete dostatečně

Je třeba si uvědomit, že dodržovat pitný režim je velmi důležité. Nedostatek vody je pro tělo nebezpečí. Můžou přijít bolesti hlavy, také se může dostavit zácpa. To jsou však malé problémy v porovnání s těmi, které vznikají při dlouhodobém nedostatečném příjmu tekutin.

Pokud nebudete dostatečně pít, může dojít k poruše funkce ledvin, také může dojít k vzniku ledvinových a močových kamenů, nesmíme zapomenout na zvýšení rizika vzniku infekce močových cest.
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru