Učit děti finanční zodpovědnosti je důležité. Pomoci může třeba kapesné

Už od malička by se měly děti učit hospodaření s penězi. Je důležité, aby byly finančně zodpovědné, aby si nemyslely, že peníze padají z nebe přímo do klína. Být finančně zodpovědným v dnešním světě plném kreditních a debetních karet, plném spořících produktů a půjček není nic snadného, je proto třeba, aby se děti této vlastnosti učily opravdu už od malička. Ne nadarmo se říká, že co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Nabízí se ale otázka, jak naučit děti finanční zodpovědnosti.

Je několik způsobů, jak děti naučit být finančně zodpovědným. Vybrali jsme několik způsobů, které stojí za vyzkoušení nebo kterými se můžete alespoň inspirovat.

Začněte u kapesného

Už od základní školy by měly děti dostávají kapesné. Mnozí rodiče dávají kapesné dětem každý den, což je pro začátek vhodné. Ovšem v pozdějším věku, až budou třeba dojíždět do školy do jiného města, doporučujeme přejít na měsíční kapesné, s nímž budou muset děti vyjít.

Měsíční kapesné je ideální hlavně pro větší děti, které mají tendenci utrácet všechny peníze v peněžence za to, co mají kamarádi nebo jejich idolové. Výše měsíčního kapesného by se měla odvíjet od výdajů, které jsou samozřejmé a které je třeba uhradit, a něčeho navíc. Pokud dítě tedy dojíždí do vedlejšího města, zahrňte do kapesného sumu, kterou musí dát na jízdné. Pakliže chodí na obědy, zahrňte do výše kapesného i částku určenou na měsíční polední stravování. A k tomu přidejte něco navíc, něco na útratu. Dítě se naučí hospodařit s tím, co má, zvykne si na pravidelnou sumu od rodičů, která jim musí vystačit po celý dlouhý měsíc. Odnaučí se utrácet za hlouposti, peněz si najednou bude vážit.

Peníze nikdy nesmí být neviditelnou samozřejmostí

Už od malička je třeba děti učit k tomu, že peníze nejsou samozřejmostí. Než tedy vyrostou a než přejdete ke kroku, kdy jim budete dávat kapesné, vštěpujte jim tuto informaci do hlavy. Nekupujte jim všechno, po čem zaslouží, peníze přece nepadají z nebe. To si ostatně samy děti uvědomí, až jim pořídíte pokladničku, do které si budou moct spořit penízky, které dostanou od babičky k narozeninám. Pokladničku ale mohou plnit i penízky, které jim dáte za neobvyklou pomoc třeba s umýváním automobilu – zkrátka je odměníte za práci, kterou vykonávat nemusely, ale bez reptání si uvolnily čas a udělaly to. Peníze si budou spořit a později si koupí to, co chtějí, a budou si toho vážit, jelikož jim dlouho trvalo, než si to mohly dovolit. Jen mluvit o penězích zkrátka nestačí, je třeba, aby na vlastní kůži poznaly hodnotu peněz.
Share on facebook
Sdílet na Facebooku
Share on twitter
Sdílet na Twitteru